HAMMAM KOSZTY INWESTYCJI

ZALETY KORZYSTANIA Z SAUNY
4 maja 2018
KONCENTRATY ZAPACHOWE DO SAUN SUCHYCH
4 maja 2018

Jakie jest zainteresowanie ośrodków spa budową łaźni hammam?

Jeszcze kilka lat temu słyszałem: Hammam? A co to takiego? Łaźnia turecka? Nie jesteśmy zainteresowani. Dzisiaj praktycznie każdy projekt zamkniętej strefy spa ma hammam, a zabiegi mokre w tej strefie cieszą się ogromną popularnością. Mówi się nawet, że jest to strefa najlepiej zarabiająca z całego obszaru spa.


Jaką minimalną powierzchnię należy wygospodarować na budowę hammamu?

Minimalna powierzchnia to 20 mkw., oczywiście tylko dla części głównej, caldarium, w której w centralnym miejscu znajduje się podgrzewany stół do masażu. Oczywiście dobrze by było całą strefę rozbudować o kolejne pomieszczenia współgrające z rytuałem hammam, takie jak hararet, sogokluk, rasul i kaynak. Wtedy cała strefa może zająć nawet 120–150 mkw.


O czym warto pamiętać, jeśli buduje się taką łaźnię w ośrodku spa?

W hammamie, tak jak w łaźni parowej, wilgotność może sięgać 100%, więc w pomieszczeniu muszą być wodoodporne ściany i odpowiedni system wentylacji. Stół do masażu musi być podgrzewany, a urządzenie do tworzenia piany dostosowane do rodzaju prowadzonych zabiegów i wielkości stołu.


Jakiego rzędu to inwestycja?

Kwoty zaczynają się od 50 tys. zł. Cena jest uzależniona od powierzchni, rodzaju użytych materiałów, urządzeń oraz wielkości stołu.


Jak wygląda konserwacja hammamu, jakie wiążą się z tym koszty?

Konserwacji wymagają takie urządzenia, jak generator pary, agregat do wytwarzania piany, urządzenia grzewcze w pomieszczeniach itp., które w zależności od częstotliwości używania serwisuje się 1–3 razy w kwartale. Jest to kwota 800–1500 zł na kwartał.


Jakie są aktualne trendy dotyczące budowy hammamów w spa?

Strefy hammam to nie tylko tradycje orientalne. Zupełnie innowacyjnym rozwiązaniem jest hammam cały ze szkła ustawiony w centralnej części obiektu, tak aby można było zza firan w przyciemnionym świetle obserwować prowadzone tam rytuały. W dużych obiektach spa popularne są duże, wieloosobowe stoły, a całe pomieszczenia są naparowywane dużymi generatorami pary, aby wytworzyć odpowiedni klimat.


Grzegorz Sroga

Dyrektor handlowy

 

Komentarze są wyłączone.